Leczenie ruchem

Terapia manualna

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna jest uznaną metodą fizjoterapii. Jest naturalnym i nieinwazyjnym sposobem udzielania pomocy chorym z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i narządu ruchu. Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Tym samym stawia hipotezę zaburzenia strukturalnego u pacjenta i dobiera odpowiedni rodzaj terapii manualnej. Przyczyna dolegliwości leży często w dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przyjmowania obciążenia, a jej rzeczywistym obciążaniem.

Leczenie polega na zniesieniu tej dysproporcji i przywracaniu fizjologicznej „symbiozy” pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Jako leczenie stosowane są techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje struktur nerwowych, leczenie tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien). Terapii manualnej mogą być poddane stawy kręgosłupa, stawy obwodowe (barkowy, łokciowy, nadgarstka, biodrowy, kolanowy, skokowy) oraz tkanki miękkie w celu zwiększenia zakresu ruchu i zmniejszeniu bólu, który towarzyszy ruchowi.

Zabiegi nie są bolesne jeżeli pacjent rozluźni się i nie zwlekał zbyt długo z przyjściem do gabinetu rehabilitacyjnego. W celu rozluźnienia struktur otaczających staw często przed zabiegiem stosuje się masaż leczniczy.

Terapia manualna wykorzystuje różne techniki, które wspomagają powrót do pełnej sprawności. Do najczęściej stosowanych należą: masaż, stretching, manipulacja, mobilizacja i neuromobilizacja.

Wskazania

Terapię manualną zastosować można w przypadku różnych problemów, w szczególności bólów. Korzyść przynieść może zwłaszcza w przypadku:

 • bólu kości ogonowej,
 • bólów krzyżowych, lędźwiowych i lędźwiowo-krzyżowych,
 • zaburzeń napięcia mięśni okolic miednicy,
 • częstomoczu,
 • rwie kulszowej,
 • migrenach,
 • wadach postawy,
 • zaburzeniach snu i wielu innych przypadłościach.

Przeciwwskazania

Choć terapia manualna jest metodą dość bezpieczną, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Nie powinno się sięgać po tę technikę, jeśli:

 • u pacjentów występują czynne żylaki odbytu,
 • choroby organiczne końca dróg pokarmowych,
 • zaawansowana osteoporoza,
 • problemy z krzepliwością krwi.

Na terapię manualną nie powinny się także udawać kobiety w ciąży.

Jak przygotować się do terapii manualnej?

Terapia manualna nie wymaga specjalnych przygotowań, aczkolwiek udając się do rehabilitanta, warto mieć ze sobą wyniki badań kręgosłupa, szczególnie rezonans magnetyczny oraz zdjęcia rentgenowskie. Pierwsza wizyta służy przede wszystkim ocenie stanu zdrowia pacjenta. Osoba prowadząca terapię robi to nie tylko na podstawie dostępnych badań, ale także obserwacji, w jaki sposób chory się porusza, stoi oraz zmienia pozycję ciała.

Jeśli dopadły nas problemy z kręgosłupem lub stawami, warto zastanowić się nad skorzystaniem z terapii manualnej, gdyż większość pacjentów określa je jako skuteczne i głęboko relaksujące dla kręgosłupa.

Zabieg

Jak powinien wyglądać zabieg terapii manualnej?

W zależności od rodzaju dolegliwości terapia manualna może wyglądać nieco inaczej w przypadku różnych pacjentów. Zasadniczo jednak pacjenci siedzą lub kładą się na leżance. Zwykle praca rehabilitanta polega na szybkich i zdecydowanych uciśnięciach poszczególnych punktów na kręgosłupie. Często zdarza się, że podczas zabiegu terapii manualnej można usłyszeć charakterystyczny dźwięk łamania lub chrupnięcia. Nie jest to objaw, który powinien nas zaniepokoić. Dźwięk ten jest spowodowany przesunięciem powierzchni stawowych na właściwe miejsce lub usunięciem powietrza, które znalazło się pomiędzy kośćmi.

Bon  & Karta

Bon Upominkowy

Pomysł na ciekawy prezent

Zakup trafionego prezentu to bardzo trudne zadanie.              Co kupić? Kolejne perfumy, krawat? Tutaj z pomocą przychodzi idealny pomysł - BON UPOMINKOWY na zabiegi rehabilitacyjne lub masaże relaksacyjne. Dzisiaj większość z nas boryka się      z jakąś dysfunkcją narządu ruchu bądź mięśniowego lub też - zabiegani pracą, obowiązkami - potrzebujemy chwili relaksu      i odprężenia w formie masażu relaksacyjnego. Polecam zakup BONU UPOMINKOWEGO na wybraną kwotę.

Czytaj więcej

Karta Stałego Klienta

50% zniżki na 10-ty zabieg

Pacjent, który dokona zakupu w Gabinecie Rehabilitacyjnym za łączną kwotę 500 zł może zostać posiadaczem Karty Stałego Klienta. Karta uprawnia do 50% rabatu na 10-ty zabieg niezależnie od rodzaju zabiegu jaki pacjent wybierze.

Czytaj więcej

Opinie

Co mówią o nas inni
stars

Bardzo dobry fachowiec, miła, sympatyczna, komunikatywna. Widać, że ma ogromną wiedzę i doświadczenie. Trafiłam do Gabinetu Pani Ani z dużą wadą postawy u mojego syna. Nikt nie chciał podjąć się jego rehabilitacji. Po ponad roku wspólnej pracy nastąpiła kolosalna poprawa, za co Pani Ani serdecznie dziękuję i polecam.

"Pani Ania to bardzo dobry fizjoterapeuta z miłym podejściem do pacjenta. Kobieta z wielkim zaangażowaniem. Zanim trafiłam do Pani Ani odwiedziłam 2 inne gabinety rehabilitacyjne i nie uzyskałam pomocy. Pani Ania szybko zdiagnozowała mój problem i dzięki zastosowanej terapii szybko zapomniałam o problemie."  POLECAM

Czułam się przemęczona, spięta po długotrwałych problemach w pracy. Udałam się do gabinetu Pani Ani na masaż relaksacyjny. Było to rok temu. Teraz czuję się świetnie, ale jestem stałą pacjentką gabinetu Pani Ani. Dzisiaj nie wyobrażam sobie miesiąca bez tego świetnego masażu. Polecam Państwu 🙂

"Rzetelnie zdiagnozowała źródło pochodzenia bólu w moim kręgosłupie. Serią masaży i zabiegów terapii manualnej postawiła mnie na nogi. Fizjoterapeutka z ogromną wiedzą i empatią. Serdecznie polecam!!!

Zapraszam

Podaruj sobie relaksujący masaż

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij