TERAPIA MANUALNA

TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna jest uznaną metodą fizjoterapii. Jest naturalnym i nieinwazyjnym sposobem udzielania pomocy chorym z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i narządu ruchu. Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Tym samym stawia hipotezę zaburzenia strukturalnego u pacjenta i dobiera odpowiedni rodzaj terapii manualnej. Przyczyna dolegliwości leży często w dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przyjmowania obciążenia, a jej rzeczywistym obciążaniem.

Leczenie polega na zniesieniu tej dysproporcji i przywracaniu fizjologicznej „symbiozy” pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Jako leczenie stosowane są techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje struktur nerwowych, leczenie tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien). Terapii manualnej mogą być poddane stawy kręgosłupa, stawy obwodowe (barkowy, łokciowy, nadgarstka, biodrowy, kolanowy, skokowy) oraz tkanki miękkie w celu zwiększenia zakresu ruchu i zmniejszeniu bólu, który towarzyszy ruchowi.
Zabiegi nie są bolesne jeżeli pacjent rozluźni się i nie zwlekał zbyt długo z przyjściem do gabinetu rehabilitacyjnego. W celu rozluźnienia struktur otaczających staw często przed zabiegiem stosuje się masaż leczniczy.