Leczenie ruchem
Kinezyterapia
Na czym polega kinezyterapia?
Stanowi jedną z metod wykorzystywaną w fizjoterapii. Ponieważ wykorzystuje ruch jako środek leczniczy, bardzo często określana jest mianem ćwiczeń usprawniających lub gimnastyki leczniczej.
Kinezyterapia ogólna polega na ćwiczeniu tych części ciała, które nie są dotknięte żadnymi schorzeniami, dysfunkcjami. Pacjent wykonuje więc ćwiczenia ogólnorozwojowe czy ćwiczenia w wodzie. Podczas realizacji ćwiczeń istotne znaczenie ma świadome rozluźnianie mięśni przez pacjenta, by zmniejszyć ich ogólne napięcie. Zajęcia odbywają się pod okiem specjalisty, który czuwa nad prawidłowością wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Z kolei istotą kinezyterapii miejscowej jest bezpośrednie oddziaływanie na chory narząd. Ćwiczenia dobierane są pod kątem możliwości funkcjonalnych chorego oraz celu, jaki przez terapię chce się osiągnąć. W przypadku kinezyterapii miejscowej można wymienić między innymi:
- ćwiczenia bierne – polegają na ruchu określonej części ciała pacjenta; wykonywane przy pomocy fizjoterapeuty lub za pomocą specjalistycznych urządzeń;
- ćwiczenia czynno-bierne – polegają na ruchu wykonywanym przez terapeutę oraz czynnym rozluźnianiu mięśni przez pacjenta;
- ćwiczenia czynne w odciążeniu – polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów w stawach z obciążeniem trenowanej partii ciała;
- ćwiczenia czynne wolne – polegają na wykonywaniu konkretnych ruchów przez pacjenta pod okiem terapeuty;
- ćwiczenia czynne z oporem – polegają na wykonywaniu określonych ruchów, których celem jest m.in. przyrost siły, zmniejszenie zaników mięśniowych;
- ćwiczenia izometryczne – polegają na czynnym napięciu mięśni niepowodującym zmiany długości tego mięśnia.
Efekty
Jakich efektów można się spodziewać?
Głównym celem kinezyterapii jest:
- przywrócenie bezbolesnych ruchów kończyn oraz kręgosłupa,
- kontrolowany spadek masy ciała,
- kształtowanie właściwych nawyków ruchowych,
- zwiększenie wytrzymałości mięśni,
- poprawa wydolności organizmu.
I właśnie takich rezultatów można się spodziewać. Regularnie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia pozwalają wrócić do pełnej sprawności (lub przynajmniej zwiększyć sprawność) oraz złagodzić wszelkie dolegliwości bólowe związane z poruszaniem się.
Wskazania
Warto mieć na uwadze, iż kinezyterapia ma szereg wskazań, jak nieliczne przeciwwskazania, dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni zestaw. Niezbędna jest współpraca z fizjoterapeutami, którzy pomogą w czasie wykonywania ćwiczeń.
Głównymi wskazaniami do kinezyterapii są:
- otyłość,
- dysfunkcje narządu ruchu,
- dolegliwości ortopedyczno-urazowe,
- schorzenia reumatoidalne,
- dyskopatia,
- zwyrodnienie kręgosłupa,
- chęć zwiększenia masy mięśniowej,
- ból kręgosłupa,
- niedowłady kończyn,
- ograniczona ruchomość kończyn,
- zanik mięśniowe,
- stwardnienie rozsiane,
- udar mózgu,
- choroba Parkinsona,
- wady postawy.
Przeciwwskazania
Jeśli chodzi o przeciwwskazania to wyróżnić należy przede wszystkim:
- niepełne zrosty kostne,
- zwichnięcia, stłuczenia i skręcenia,
- wysokie ciśnienie,
- obecność szwów,
- silne dolegliwości bólowe,
- zapalenie żył.
Bon & Karta
Bon Upominkowy
Pomysł na ciekawy prezent
Zakup trafionego prezentu to bardzo trudne zadanie. Co kupić? Kolejne perfumy, krawat? Tutaj z pomocą przychodzi idealny pomysł - BON UPOMINKOWY na zabiegi rehabilitacyjne lub masaże relaksacyjne. Dzisiaj większość z nas boryka się z jakąś dysfunkcją narządu ruchu bądź mięśniowego lub też - zabiegani pracą, obowiązkami - potrzebujemy chwili relaksu i odprężenia w formie masażu relaksacyjnego. Polecam zakup BONU UPOMINKOWEGO na wybraną kwotę.
Karta Stałego Klienta
50% zniżki na 10-ty zabieg
Pacjent, który dokona zakupu w Gabinecie Rehabilitacyjnym za łączną kwotę 500 zł może zostać posiadaczem Karty Stałego Klienta. Karta uprawnia do 50% rabatu na 10-ty zabieg niezależnie od rodzaju zabiegu jaki pacjent wybierze.