Leczenie prądem
Elektroterapia
Na czym polega elektroterapia?
Elektroterapia jest obszerną dziedziną fizjoterapii, polega na działaniu na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonych sztucznie jak: ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, różnego rodzaju promieniowanie, gdzie przepływ tych czynników przez ciało pacjenta traktowany jest jako leczniczy bodziec. Dzięki temu można poprawić ukrwienie, złagodzić napięcie mięśniowe i bóle oraz przyspieszyć proces wchłaniania się obrzęków.
W zabiegach wchodzących w zakres elektroterapii wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe (małej i średniej częstotliwości).
Rodzaje elektroterapii
Prądy TENS
są to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stymulują nerwy i stosowane są do leczenia bólów kręgosłupa, bólów stawowo-mięśniowych oraz reumatycznych. Prądy TENS są szczególnie zalecane osobom odczuwającym bóle pooperacyjne, a także pacjentom z owrzodzeniami skóry, dyskopatią, neuropatią oraz z bólami towarzyszącymi osteoporozie.
Prądy diadynamiczne
obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków i krwiaków. Stosuje się je przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach reumatycznych, przy dyskopatiach, nerwobólach, dystrofii mięśniowej, po urazach narządów ruchu, zwłaszcza z obrzękiem.
Galwanizacja
jest to podawanie prądu stałego o małej częstotliwości. Wpływa on na tkanki nerwowe oraz na mięśnie. Galwanizację stosuje się w dyskopatii, nerwobólach, w stanach zapalnych nerwów, do leczenia przeciążeń i napięć mięśniowych oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
Jonoforeza
jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leku w chore miejsce przy pomocy prądu stałego. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.
Prądy Kotza
jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).
Prądy Träberta
jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.
Jonoforeza
jest to zabieg polegający na tym, że w chore miejsce aplikuje się prąd stały. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.
Prądy Kotza
jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).
Prądy Träberta
jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.
Elektrostymulacja
jest to zabieg, który polega na podawaniu prądu impulsowego w celu wywołania skurczu mięśni. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu niedowładów oraz porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.
Prądy interferencyjne
mają działanie przeciwbólowe, pobudzają mięśnie do skurczu, rozszerzają naczynia krwionośne, usprawniają procesy odżywcze i przemiany materii w tkankach oraz wpływają na autonomiczny układ nerwowy.
Efekty
Efekty elektroterapii
Elektroterapia to zabiegi przynoszące ulgę w dolegliwościach bólowych oraz stanach zapalnych. Pobudzają one też głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiają ich ukrwienie, a co za tym idzie – ich odżywienie, prowadząc tym samym do ich szybszej regeneracji. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona, co przyspiesza wchłanianie się obrzęków i wysięków.
W stanach pourazowych elektroterapia pozwala przywrócić osłabionym mięśniom siłę, w przypadku przykurczów związanych z przebiegiem różnych chorób – pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich napięcie. Czasami podczas elektroterapii podawany jest miejscowo lek (zazwyczaj przeciwbólowy i przeciwzapalny) – działanie prądu sprawia, że substancje lecznicze lepiej i szybciej się wchłaniają, dając dobre efekty terapii.
Wskazania
Wskazaniami do leczenia prądem są różnego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchu. Wśród wskazań należy wymienić między innymi takie schorzenia jak:
- dyskopatie,
- przewlekłe lub silne bóle kręgosłupa,
- dystrofie mięśniowe,
- przebyte urazy takie jak skręcenia, złamania, stłuczenia,
- choroby reumatyczne,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- zapalenie tkanek miękkich,
- rwa kulszowa,
- bóle towarzyszące osteoporozie.
Elektroterapia może okazać się skuteczna również w przypadku nerwobóli oraz częstych bólów głowy, nawet o charakterze migrenowym.
Przeciwwskazania
Ze względu na zastosowanie prądu podczas terapii nie każdy może z niej korzystać. Przeciwwskazania do stosowania leczenia prądem to między innymi:
- choroby nowotworowe,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- posiadanie endoprotez lub implantów,
- zaburzenia rytmu serca,
- zatory żylne,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- wysoka gorączka występująca w przebiegu infekcji,
- ostre stany zapalne tkanek miękkich,
- ostre stany zapalne skóry.
Dodatkowo, u kobiet w ciąży nie można przeprowadzać zabiegów elektroterapii, jeżeli elektrody byłyby nałożone w dolnych partiach kręgosłupa lub w okolicach brzucha.
Bon & Karta
Bon Upominkowy
Pomysł na ciekawy prezent
Zakup trafionego prezentu to bardzo trudne zadanie. Co kupić? Kolejne perfumy, krawat? Tutaj z pomocą przychodzi idealny pomysł - BON UPOMINKOWY na zabiegi rehabilitacyjne lub masaże relaksacyjne. Dzisiaj większość z nas boryka się z jakąś dysfunkcją narządu ruchu bądź mięśniowego lub też - zabiegani pracą, obowiązkami - potrzebujemy chwili relaksu i odprężenia w formie masażu relaksacyjnego. Polecam zakup BONU UPOMINKOWEGO na wybraną kwotę.
Karta Stałego Klienta
50% zniżki na 10-ty zabieg
Pacjent, który dokona zakupu w Gabinecie Rehabilitacyjnym za łączną kwotę 500 zł może zostać posiadaczem Karty Stałego Klienta. Karta uprawnia do 50% rabatu na 10-ty zabieg niezależnie od rodzaju zabiegu jaki pacjent wybierze.