Leczenie prądem

Elektroterapia

Na czym polega elektroterapia?

Elektroterapia jest obszerną dziedziną fizjoterapii,  polega na działaniu na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonych sztucznie jak: ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, różnego rodzaju promieniowanie, gdzie przepływ tych czynników przez ciało pacjenta traktowany jest jako leczniczy bodziec. Dzięki temu można poprawić ukrwienie, złagodzić napięcie mięśniowe i bóle oraz przyspieszyć proces wchłaniania się obrzęków.

W zabiegach wchodzących w zakres elektroterapii wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe (małej i średniej częstotliwości).

Rodzaje elektroterapii

Prądy TENS

są to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stymulują nerwy i stosowane są do leczenia bólów kręgosłupa, bólów stawowo-mięśniowych oraz reumatycznych. Prądy TENS są szczególnie zalecane osobom odczuwającym bóle pooperacyjne, a także pacjentom                            z owrzodzeniami skóry, dyskopatią, neuropatią oraz z bólami towarzyszącymi osteoporozie.

 

Prądy diadynamiczne

obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków i krwiaków. Stosuje się je przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach reumatycznych, przy dyskopatiach, nerwobólach, dystrofii mięśniowej, po urazach narządów ruchu, zwłaszcza                 z obrzękiem.

 

Galwanizacja

jest to podawanie prądu stałego o małej częstotliwości. Wpływa on na tkanki nerwowe oraz na mięśnie. Galwanizację stosuje się             w dyskopatii, nerwobólach, w stanach zapalnych nerwów, do leczenia przeciążeń i napięć mięśniowych oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Jonoforeza

jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leku w chore miejsce przy pomocy prądu stałego. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się                 w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.

 

Prądy Kotza

 jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).

 

Prądy Träberta

jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli                         i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.

 

Jonoforeza

jest to zabieg polegający na tym, że w chore miejsce aplikuje się prąd stały. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.

 

Prądy Kotza

 jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).

 

Prądy Träberta

jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli                         i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.

 

Elektrostymulacja

jest to zabieg, który polega na podawaniu prądu impulsowego w celu wywołania skurczu mięśni. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu niedowładów oraz porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.

 

Prądy interferencyjne

mają działanie przeciwbólowe, pobudzają mięśnie do skurczu, rozszerzają naczynia krwionośne, usprawniają procesy odżywcze           i przemiany materii w tkankach oraz wpływają na autonomiczny układ nerwowy.

Efekty

Efekty elektroterapii

Elektroterapia to zabiegi przynoszące ulgę w dolegliwościach bólowych oraz stanach zapalnych. Pobudzają one też głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiają ich ukrwienie, a co za tym idzie – ich odżywienie, prowadząc tym samym do ich szybszej regeneracji. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona, co przyspiesza wchłanianie się obrzęków i wysięków.

W stanach pourazowych elektroterapia pozwala przywrócić osłabionym mięśniom siłę, w przypadku przykurczów związanych z przebiegiem różnych chorób – pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich napięcie. Czasami podczas elektroterapii podawany jest miejscowo lek (zazwyczaj przeciwbólowy        i przeciwzapalny) – działanie prądu sprawia, że substancje lecznicze lepiej i szybciej się wchłaniają, dając dobre efekty terapii.

Wskazania

Wskazaniami do leczenia prądem są różnego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchu. Wśród wskazań należy wymienić między innymi takie schorzenia jak:

  • dyskopatie,
  • przewlekłe lub silne bóle kręgosłupa,
  • dystrofie mięśniowe,
  • przebyte urazy takie jak skręcenia, złamania, stłuczenia,
  • choroby reumatyczne,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zapalenie tkanek miękkich,
  • rwa kulszowa,
  • bóle towarzyszące osteoporozie.

Elektroterapia może okazać się skuteczna również w przypadku nerwobóli oraz częstych bólów głowy, nawet o charakterze migrenowym.

Przeciwwskazania

Ze względu na zastosowanie prądu podczas terapii nie każdy może z niej korzystać. Przeciwwskazania do stosowania leczenia prądem to między innymi:

  • choroby nowotworowe,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • posiadanie endoprotez lub implantów,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zatory żylne,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • wysoka gorączka występująca w przebiegu infekcji,
  • ostre stany zapalne tkanek miękkich,
  • ostre stany zapalne skóry.

Dodatkowo, u kobiet w ciąży nie można przeprowadzać zabiegów elektroterapii, jeżeli elektrody byłyby nałożone w dolnych partiach kręgosłupa lub w okolicach brzucha.

Bon  & Karta

Bon Upominkowy

Pomysł na ciekawy prezent

Zakup trafionego prezentu to bardzo trudne zadanie.              Co kupić? Kolejne perfumy, krawat? Tutaj z pomocą przychodzi idealny pomysł - BON UPOMINKOWY na zabiegi rehabilitacyjne lub masaże relaksacyjne. Dzisiaj większość z nas boryka się      z jakąś dysfunkcją narządu ruchu bądź mięśniowego lub też - zabiegani pracą, obowiązkami - potrzebujemy chwili relaksu      i odprężenia w formie masażu relaksacyjnego. Polecam zakup BONU UPOMINKOWEGO na wybraną kwotę.

Czytaj więcej

Karta Stałego Klienta

50% zniżki na 10-ty zabieg

Pacjent, który dokona zakupu w Gabinecie Rehabilitacyjnym za łączną kwotę 500 zł może zostać posiadaczem Karty Stałego Klienta. Karta uprawnia do 50% rabatu na 10-ty zabieg niezależnie od rodzaju zabiegu jaki pacjent wybierze.

Czytaj więcej

Opinie

Co mówią o nas inni
stars

Bardzo dobry fachowiec, miła, sympatyczna, komunikatywna. Widać, że ma ogromną wiedzę i doświadczenie. Trafiłam do Gabinetu Pani Ani z dużą wadą postawy u mojego syna. Nikt nie chciał podjąć się jego rehabilitacji. Po ponad roku wspólnej pracy nastąpiła kolosalna poprawa, za co Pani Ani serdecznie dziękuję i polecam.

"Pani Ania to bardzo dobry fizjoterapeuta z miłym podejściem do pacjenta. Kobieta z wielkim zaangażowaniem. Zanim trafiłam do Pani Ani odwiedziłam 2 inne gabinety rehabilitacyjne i nie uzyskałam pomocy. Pani Ania szybko zdiagnozowała mój problem i dzięki zastosowanej terapii szybko zapomniałam o problemie."  POLECAM

Czułam się przemęczona, spięta po długotrwałych problemach w pracy. Udałam się do gabinetu Pani Ani na masaż relaksacyjny. Było to rok temu. Teraz czuję się świetnie, ale jestem stałą pacjentką gabinetu Pani Ani. Dzisiaj nie wyobrażam sobie miesiąca bez tego świetnego masażu. Polecam Państwu 🙂

"Rzetelnie zdiagnozowała źródło pochodzenia bólu w moim kręgosłupie. Serią masaży i zabiegów terapii manualnej postawiła mnie na nogi. Fizjoterapeutka z ogromną wiedzą i empatią. Serdecznie polecam!!!

Zapraszam

Podaruj sobie relaksujący masaż

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij